Aktualności

Wniosek o dowód osobisty

17 STYCZEŃ 2024

Dowód osobisty to najpopularniejszy w Polsce obowiązkowy dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo posiadacza. Nie jest to jednak dokument przyznawany bezterminowo, dlatego warto zapoznać się z informacjami na temat przedłużania jego ważności. W tym artykule prezentujemy zasady składania wniosków o dowód osobisty. 

 

Kto powinien złożyć wniosek o dowód osobisty?

 

Wymiana dowodu osobistego jest konieczna w kilku przypadkach. Najczęściej musimy zrobić to z powodu wygaśnięcia jego ważności. Data ważności dowodu osobistego widnieje na dokumencie. Obecnie dowód osobisty przyznawany jest na 10 lat dla osób w wieku powyżej 12 lat i na 5 lat dla dzieci poniżej 12. roku życia. Zasady te obowiązują od 7 listopada 2021 roku, kiedy to weszły w życie wymogi dotyczące pobierania odcisków palców. Dokumenty wydane przed tą datą mogą mieć inne daty ważności, choć też były wydawane zwykle na 10 lat w przypadku osób pełnoletnich i na 5 lat w przypadku dzieci. W przypadku utraty ważności dokumentu warto zadbać o złożenie wniosku odpowiednio wcześniej – przynajmniej 30 dni przed upływem podanego terminu. 

O pierwszy dowód osobisty muszą postarać się osoby, które ukończyły 18 lat. Dowód osobisty należy wymienić także w przypadku zmiany danych osobowych, np. po ślubie. Wniosek o dowód osobisty należy złożyć także wtedy, gdy wygląd posiadacza zmieni się na tyle, że trudno zidentyfikować go na podstawie zdjęcia w dowodzie. Wyrobić nowy dokument należy również, jeśli zostanie on zgubiony lub zniszczony. 

 

Wniosek o dowód osobisty – czy jest potrzebny?

 

Wniosek o dowód osobisty można złożyć w dowolnym urzędzie gminy lub miasta, nie musi to być nasze stałe miejsce zamieszkania. Należy wypełnić go swoimi danymi osobowymi i kontaktowymi, a także określić powód ubiegania się o dowód. Do wniosku koniecznie trzeba dołączyć aktualną fotografię o wymiarach 35x45 mm. Zdjęcie musi spełniać określone wymogi związane z widocznością twarzy i naturalną mimiką. Podczas składania wniosku należy mieć przy sobie dotychczasowy dowód lub ważny polski paszport. 

 

Gdzie należy złożyć wniosek o dowód osobisty?

 

Wniosek o dowód osobisty można obecnie złożyć tylko osobiście w urzędzie. Wymóg ten jest związany z koniecznością pobrania odcisków palców od każdej osoby, która ukończyła 12 lat. Wniosek o dowód osobisty online można więc złożyć tylko wtedy, jeśli chcemy wyrobić dokument dla dziecka poniżej tego wieku. Obywatel polski, który mieszka za granicą, będzie mógł ubiegać się o dowód dopiero po powrocie do kraju. Złożenie wniosku w placówce konsularnej nie jest bowiem możliwe. 

 

Ile czeka się na dowód osobisty i jak sprawdzić, czy dokument jest gotowy?

 

Jeżeli poprawnie złożyliśmy kompletny wniosek, dokument będzie gotowy do odbioru w ciągu 30 dni od tego momentu. O tym, że dowód jest gotowy do odbioru, zostaniemy poinformowani smsem lub e-mailem (wcześniej trzeba jednak wyrazić zgodę na przekazanie swoich danych do Rejestru Danych Kontaktowych). Jeżeli chcemy sprawdzić, czy gotowy jest dowód osobisty dla dziecka, wystarczy wejść na stronę https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-czy-dowod-osobisty-jest-gotowy i wpisać numer wniosku, który znajdziemy w potwierdzeniu złożenia wniosku. 

 

Wniosek o dowód osobisty dla dziecka

 

Wniosek o dowód osobisty dla dziecka powyżej 12. roku życia można złożyć wyłącznie w urzędzie. Dziecko musi bowiem złożyć odcisk palca i przedstawić wzór swojego podpisu na wniosku. Dziecko powyżej 12 lat podlega więc tym samym zasadom co osoba dorosła. Wniosek o dowód składa rodzic lub prawny opiekun w obecności dziecka (z wyjątkiem dzieci poniżej 5 lat, które nie muszą być obecne). 

Wniosek o dowód osobisty przez Internet możemy złożyć, jeśli ubiegamy się o dokument dla osoby nieletniej poniżej 12. roku życia. Wystarczy zalogować się na swój profil zaufany lub skorzystać z bezpiecznego podpisu elektronicznego. Jeżeli dziecko nie posiada numeru PESEL, należy wysłać pismo ogólne, do którego trzeba dołączyć zeskanowany wniosek i zdjęcie dziecka. 

Dyskusje
Dodaj komentarz
Czytaj również:
Zasiłek chorobowy – komu przysługuje, ile wynosi? 25 STYCZEŃ 2024

Zasiłek chorobowy to jedno z uprawnień pracowniczych, przysługujących osobom ubezpieczonym, które stały się niezdolne do pracy z powodu...

Dodatek osłonowy – komu się należy, zasady wypłat 25 STYCZEŃ 2024

Dodatek osłonowy to świadczenie pieniężne, którego celem jest zrekompensowanie Polakom wysokich cen energii, gazu i żywności. W 2024...

Dodatek pielęgnacyjny – komu przysługuje i ile wynosi? 25 STYCZEŃ 2024

Dodatek pielęgnacyjny to świadczenie przysługujące osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Jest to jeden z dodatków, który można...

Mały ZUS plus – na czym polega, komu przysługuje? 25 STYCZEŃ 2024

Mały ZUS Plus to program skierowany do osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Jest to rodzaj ulgi podatkowej, która...

Renta socjalna – ile wynosi, komu przysługuje? 24 STYCZEŃ 2024

Renta socjalna to świadczenie, które stanowi wsparcie dla osób w szczególnie trudnej sytuacji życiowej. W 2024 roku weszły w życie...

Kalendarz
Kwiecień 2024
pn wt śr cz pt so n
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Kartka z kalendarza
Kwiecień 2024
108 Dzień roku 16 Tydzień roku
17 (środa)
Znak zodiaku: Baran
Imieniny: Innocenty, Jakub, Józef, Katarzyna, Klara, Robert
05:36 19:42
12:24 04:02
Dni do końca roku: 258 dni
Wybory samorządowe
Minęło: 10 dni
7 kwietnia 2024