Aktualności

Wniosek o paszport – jak wyrobić paszport?

19 STYCZEŃ 2024

Paszport to dokument, dzięki któremu możemy podróżować poza granice Unii Europejskiej. Jeśli więc wyjeżdżamy za granicę, musimy upewnić się, czy posiadamy paszport lub, czy jest on ważny. W tym artykule opisujemy procedurę starania się o ten dokument. 

 

Kto może złożyć wniosek o paszport?

 

Wniosek o paszport może złożyć każdy pełnoletni obywatel Polski, który posiada pełną zdolność do czynności prawnych (tzn. nie jest ubezwłasnowolniony). Należy to zrobić osobiście w urzędzie ze względu na konieczność pobrania od osoby ubiegającej się o dokument odcisków palców. Paszport wydawany na terenie Polski to tzw. paszport biometryczny, który zawiera zakodowane w specjalnym czipie informacje na temat tożsamości posiadacza. Są to między innymi linie papilarne, kształt twarzy czy wzór siatkówki oka. Złożenie wniosku o paszport online nie jest więc możliwe ze względu na powyższe wymogi. Obowiązek pobierania odcisków palców dotyczy każdej osoby, która ukończyła 12. rok życia, dlatego dziecko powyżej tego wieku musi być osobiście obecne w urzędzie podczas składania wniosku przez jego rodziców lub opiekunów prawnych. 

 

Gdzie należy złożyć wniosek o paszport?

 

Wniosek o paszport możemy złożyć w dowolnym punkcie paszportowym na terenie kraju. Przyjmowaniem wniosków zajmują powołane do tego wydziały urzędów wojewódzkich, które znajdują się w stolicach województw i posiadają filie w mniejszych miejscowościach. Mniejsze punkty paszportowe znajdują się zwykle przy starostwach powiatowych. Adresy punktów paszportowych na terenie województwa można sprawdzić na stronach internetowych poszczególnych urzędów wojewódzkich. Jeżeli ubiegamy się o polski paszport za granicą, musimy udać się do konsulatu polskiego. Informacje na temat ubiegania się o paszport za granicą, znajdziemy na stronie internetowej polskiej placówki dyplomatycznej w kraju, w którym chcemy wyrobić paszport. 

 

Wniosek o paszport – co jest potrzebne?

 

Wniosek o paszport dla osoby dorosłej otrzymamy w punkcie paszportowym, dlatego nie należy drukować formularzy, które można znaleźć w Internecie. Do wypełnionego wniosku należy dołączyć jedną kolorową fotografię (zdjęcie musi być wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku), dowód opłaty za paszport, dokument potwierdzający prawo do zniżki albo zwolnienia z opłaty, np. legitymację studencką. Przy składaniu wniosku o nowy paszport trzeba okazać dotychczasowy dokument, którym dana osoba się posługuje. W przypadku braku ważnego paszportu należy mieć ze sobą ważny dowód osobisty. Jeżeli zmieniliśmy nazwisko po ślubie za granicą, należy też dostarczyć skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa. Jeżeli posiadamy zagraniczny akt urodzenia lub akt małżeństwa, należy przed złożeniem wniosku o paszport dokonać rejestracji tego dokumentu w polskim rejestrze stanu cywilnego. Jeżeli urzędnik ma wątpliwości co do tożsamości osoby, może poprosić o okazanie dodatkowych dokumentów, np. potwierdzenia polskiego obywatelstwa. 

 

Ile trzeba zapłacić za wydanie paszportu?

 

Opłata za paszport wynosi 140 złotych, jeżeli nie posiadamy żadnej zniżki. Szczegółowe informacje na ten sposobu wpłaty trzeba uzyskać w punkcie paszportowym, ponieważ nie ma jednej procedury ani jednego rachunku bankowego, na który można wpłacać pieniądze za wyrobienie dokumentu. W niektórych sytuacjach osobom ubiegającym się o paszport przysługuje zniżka. Wynosi ona 50 procent (zapłacimy więc 70 zł) w przypadku uczniów i studentów między 18. i 26. rokiem życia, emerytów, rencistów, osób z orzeczoną niepełnosprawnością, osób pobierających zasiłek z pomocy społecznej, świadczenie pielęgnacyjne lub zasiłek dla opiekuna, a także posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Zniżka przysługuje też osobom przebywającym w zakładzie pomocy społecznej i mającym status działacza opozycji antykomunistycznej. Niższą o połowę kwotę zapłacą także żołnierze z terytorialnej służby wojskowej, strażacy z OSP oraz ochotnicy ze służb ratownictwa górskiego. 75 procent zniżki (zapłacimy 35 zł) przysługuje z kolei uczniom i studentom do 25. roku życia, którzy są beneficjentami Karty Dużej Rodziny. Całkowicie zwolnieni z opłaty są natomiast seniorzy po ukończeniu 70. roku życia oraz osoby, których paszport posiada wadę techniczną lub niezgodności w zakresie danych osobowych. Opłaty za paszport dla dziecka są mniejsze i wynoszą 70 zł (w przypadku osoby od 12 do 18 lat) oraz 30 zł, jeśli dziecko ma mniej niż 12 lat. Posiadacze Karty Dużej Rodziny zapłacą za paszport dla dziecka o połowę mniej, czyli odpowiednio 35 i 15 złotych. 

 

Ile czeka się na paszport?

 

Czas oczekiwania na paszport wynosi około jednego miesiąca, zarówno w przypadku dokumentu dla osoby dorosłej, jak i dla dziecka. Przewidywany termin odbioru paszportu zostanie podany przez urzędnika podczas składania przez nas wniosku. W wyjątkowych sytuacjach cała procedura może się wydłużyć. 

 

Czym jest paszport tymczasowy?

 

Paszport tymczasowy to dokument wydawany na maksymalnie 1 rok, który jest gotowy do odbioru znacznie szybciej niż paszport biometryczny. Dokument ten wydawany jest w nagłych sytuacjach związanych np. z koniecznością powrotu do kraju lub chorobą albo pogrzebem członka rodziny. Otrzymuje go także osoba, od której tymczasowo nie można pobrać odcisków palców. Procedura wyrobienia paszportu tymczasowego wygląda tak samo jak w przypadku paszportu biometrycznego. Urzędnik może jednak poprosić o okazanie dokumentu potwierdzającego konieczność wydania tego dokumentu. 

 

Paszport dla dziecka

 

Wniosek o paszport dla dziecka poniżej 12. roku życia można złożyć przez Internet, ponieważ od małych dzieci nie pobiera się odcisków palców. Aby uzyskać paszport dla dziecka, konieczna jest zgoda drugiego rodzica lub opiekuna prawnego (można ją wyrazić online). Dzieci w wieku od 5 do 12 lat muszą być obecne w urzędzie podczas odbioru paszportu (przy składaniu wniosku online). Wymóg ten nie dotyczy dzieci poniżej 5. roku życia. Wniosek można złożyć na stronie rządowej, podpisując go za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. 

Dyskusje
Dodaj komentarz
Czytaj również:
Zasiłek chorobowy – komu przysługuje, ile wynosi? 25 STYCZEŃ 2024

Zasiłek chorobowy to jedno z uprawnień pracowniczych, przysługujących osobom ubezpieczonym, które stały się niezdolne do pracy z powodu...

Dodatek osłonowy – komu się należy, zasady wypłat 25 STYCZEŃ 2024

Dodatek osłonowy to świadczenie pieniężne, którego celem jest zrekompensowanie Polakom wysokich cen energii, gazu i żywności. W 2024...

Dodatek pielęgnacyjny – komu przysługuje i ile wynosi? 25 STYCZEŃ 2024

Dodatek pielęgnacyjny to świadczenie przysługujące osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Jest to jeden z dodatków, który można...

Mały ZUS plus – na czym polega, komu przysługuje? 25 STYCZEŃ 2024

Mały ZUS Plus to program skierowany do osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Jest to rodzaj ulgi podatkowej, która...

Renta socjalna – ile wynosi, komu przysługuje? 24 STYCZEŃ 2024

Renta socjalna to świadczenie, które stanowi wsparcie dla osób w szczególnie trudnej sytuacji życiowej. W 2024 roku weszły w życie...

Kalendarz
Kwiecień 2024
pn wt śr cz pt so n
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Kartka z kalendarza
Kwiecień 2024
107 Dzień roku 16 Tydzień roku
16 (wtorek)
Znak zodiaku: Baran
Imieniny: Bernadeta, Erwin, Erwina, Julia
05:38 19:40
11:08 03:40
Dni do końca roku: 259 dni
Wybory samorządowe
Minęło: 9 dni
7 kwietnia 2024