Aktualności

Wniosek o wydanie prawa jazdy

17 STYCZEŃ 2024

Zdobycie uprawnień do prowadzenia pojazdów kojarzy się przede wszystkim z robieniem kursu teoretycznego oraz praktycznego, który kończy się podejściem do egzaminu na prawo jazdy. Uzyskanie pozwolenia na jazdę samochodem wymaga też złożenia formalnego wniosku o prawo jazdy. Sprawdź, kto może złożyć wniosek oraz jak wygląda cała procedura. 

 

Kiedy można złożyć wniosek o prawo jazdy?

 

Osoba chcąca ubiegać się o prawo jazdy będzie musiała przed rozpoczęciem kursu zarejestrować się jako kandydat na kierowcę. Chodzi o uzyskanie w wydziale komunikacji numeru PKK (Profil Kandydata na Kierowcę), który jest niezbędny do rozpoczęcia kursu. Wniosek o wydanie prawa jazdy należy więc złożyć przed zapisaniem się na kurs i przystąpieniem do egzaminu. Wniosek należy złożyć w urzędzie starostwa powiatowego właściwego dla miejsca zamieszkania kandydata na kierowcę. W przypadku osób mieszkających w dużym mieście pismo należy złożyć w urzędzie miasta. Jeżeli zainteresowana uzyskaniem prawa jazdy osoba nie jest w stanie pójść do urzędu osobiście, może wysłać wszystkie dokumenty pocztą. 

Wniosek o prawo jazdy trzeba złożyć także wtedy, gdy nasz dotychczasowy dokument stracił ważność lub gdy zmianie uległy dane osobowe kierowcy (np. nazwisko po ślubie). Prawo jazdy trzeba wymienić również wtedy, gdy dokument uległ uszkodzeniu lub zniszczeniu. Ubiegać się o prawo jazdy mogą także osoby, które chcą wymienić zagraniczny dokument na jego polski odpowiednik. 

 

Jak wypełnić wniosek o prawo jazdy?

 

Wniosek o wydanie prawa jazdy można znaleźć w Internecie i po wypełnieniu zanieść do właściwego urzędu. Oprócz wniosku należy przygotować:

  • orzeczenie lekarskie o braku przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami;
  • aktualne zdjęcie;
  • ksero dotychczasowego prawa jazdy (jeśli chcemy uzyskać kolejną kategorię);
  • dowód osobisty lub paszport (w przypadku cudzoziemców – kartę pobytu);
  • pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych, jeśli kandydat niedługo skończy 18 lat (rodzic lub opiekun musi podpisać taki dokument w obecności urzędnika);
  • orzeczenie psychologiczne o braku przeciwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem (w przypadku ubiegania się o kategorię C, D, C+E, D+E).

Wniosek o wydanie prawa jazdy można uzyskać także online. Wystarczy posiadać profil zaufany lub bezpieczny podpis elektroniczny. Kandydat musi posiadać te same dokumenty co przy składaniu wniosku osobiście w urzędzie. Po zalogowaniu się wystarczy wypełnić formularz i dołączyć niezbędne dokumenty. Numer PKK otrzymać możemy pocztą lub poprzez platformę ePUAP w ciągu kilku dni roboczych od złożenia wniosku przez Internet. 

 

Ile trwa wydanie prawa jazdy?

 

Kiedy kierowca zda egzamin praktyczny, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego informuje o tym właściwy urząd. Potwierdzenie przesłania informacji można znaleźć na stronie http://www.info-car.pl/, podając swój PESEL oraz imię i nazwisko. Jeśli informacja została już przesłana, urząd przygotuje dokument po otrzymaniu od kierowcy wpłaty za dokument. Prawo jazdy do odbioru gotowe jest najpóźniej po 9 dniach roboczych do momentu, w którym urząd otrzymał potwierdzenie wpłaty za prawo jazdy. Procedura może się jednak przedłużyć, jeśli zajdą wyjątkowe okoliczności i konieczne będzie złożenie wyjaśnień. 

 

Ile kosztuje prawo jazdy?

 

Opłata za prawo jazdy wynosi 100 złotych. Jest to kwota, którą musimy uiścić za samo wyrobienie dokumentu. Zapłacić można w kasie urzędu lub poprzez przelew na konto właściwej placówki. W razie wątpliwości należy upewnić się, dzwoniąc do urzędu, w którym uzyskaliśmy numer PKK. 

 

Wzór wniosku o prawo jazdy

 

Wniosek o wydanie prawa jazdy możemy pobrać przez Internet. Żeby mieć pewność, że jest to właściwy formularz, warto korzystać ze wzorów zamieszczonych na stronach rządowych (gov.pl). Wniosek należy wypełnić swoimi danymi osobowymi i niezbędnymi informacjami, uważnie czytając napisy znajdujące się przy literach oznaczających kolejne części wniosku (np. E. – zmiana danych). Niektóre części wniosku wypełnia urząd, dlatego należy w tych miejscach zostawić puste pola. 

Dyskusje
Dodaj komentarz
Czytaj również:
Zasiłek chorobowy – komu przysługuje, ile wynosi? 25 STYCZEŃ 2024

Zasiłek chorobowy to jedno z uprawnień pracowniczych, przysługujących osobom ubezpieczonym, które stały się niezdolne do pracy z powodu...

Dodatek osłonowy – komu się należy, zasady wypłat 25 STYCZEŃ 2024

Dodatek osłonowy to świadczenie pieniężne, którego celem jest zrekompensowanie Polakom wysokich cen energii, gazu i żywności. W 2024...

Dodatek pielęgnacyjny – komu przysługuje i ile wynosi? 25 STYCZEŃ 2024

Dodatek pielęgnacyjny to świadczenie przysługujące osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Jest to jeden z dodatków, który można...

Mały ZUS plus – na czym polega, komu przysługuje? 25 STYCZEŃ 2024

Mały ZUS Plus to program skierowany do osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Jest to rodzaj ulgi podatkowej, która...

Renta socjalna – ile wynosi, komu przysługuje? 24 STYCZEŃ 2024

Renta socjalna to świadczenie, które stanowi wsparcie dla osób w szczególnie trudnej sytuacji życiowej. W 2024 roku weszły w życie...

Kalendarz
Kwiecień 2024
pn wt śr cz pt so n
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Kartka z kalendarza
Kwiecień 2024
107 Dzień roku 16 Tydzień roku
16 (wtorek)
Znak zodiaku: Baran
Imieniny: Bernadeta, Erwin, Erwina, Julia
05:38 19:40
11:08 03:40
Dni do końca roku: 259 dni
Wybory samorządowe
Minęło: 9 dni
7 kwietnia 2024